Czy media mają władzę?

Od wielu już lat w opinii publicznej panuje przekonanie, że media są czwartą władzą. Poza ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, istnieć ma właśnie czwarta władza. Czy jednak rzeczywiście media mają w sobie aż taką moc?
Patrząc na to, jak bardzo kształtują one opinię publiczną, jak kształtują pogląd wielu osób na różne sprawy, możemy dojść do wniosku, że jest to władza opiniotwórcza. Dla wielu osób, to co powie telewizja czy radio, czy też to, co napisze prasa jest niemal święte. Nie ma dla nich innej perspektywy, czy innego ujęcia tematu. Jeśli media podają, że coś jest białe, ludzie często nie dopuszczają do świadomości myśli, że może być kolorowe, a nawet czarne.
Czy to bezpieczne? No właśnie nie do końca. W takich krajach jak Rosja, czy Białoruś, tego typu władzę mediów na szeroką skalę wykorzystuje państwowa władza. I niewątpliwie jest to ze szkodą dla obywateli. Nie są oni w stanie samodzielnie, logicznie myśleć. To, co usłyszą, co zobaczą w telewizji czy przeczytają w prasie, jest dla nich pewnikiem.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Dla tych, którzy skończyli 13 lat i chcą zarządzać swoimi pieniędzmi Niewielu ludzi może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę. Często jest to największa inwestycja w życiu, która wiąże się z wydaniem bardzo dużej kwoty pieniędzy. podaż kont osobistych jest nader bogata. Każdy kontrahent może wybrać rachunek, który w największym stopniu pasuje do jego…

    Read more
  • Radca prawny rozwód Poznań

    Radca prawny rozwodowy Nikt z nas na pewno nie chciałby się rozwodzić, ale nie na wszystko mamy w życiu wpływ. Pomimo tego, że bardzo kochamy jakąś osobę, ona może już nas nie kochać. Może być też tak, że zachowanie naszego współmałżonka przelewa czarę goryczy i wtedy decydujemy się na rozwód, bo tak będzie lepiej dla…

    Read more