Czym są tak naprawdę koszty

Utarło się powiedzenie, że koszty są tym, co stracimy w przedsiębiorstwie. Uważa się, że to właśnie koszty są wszelakimi ubytkami jakie poniesiemy podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba jednak umiejętnie rozróżnić dwa podstawowe pojęcia. Pojęcia te to koszty i strata. Strata, jest to ubytek w majątku przedsiębiorstwa, który nam nic nie przyniesie. Jeśli mielibyśmy do dyspozycji biuro a ono by się zawaliło, to wtedy mamy stratę. Koszt jednak jest czymś innym. Jest to poniesiony, planowany wydatek, bez którego nie byłoby przychodu. Dlatego też kosztem możemy na przykład nazwać wypłacenie pracownikom pieniędzy za wykonaną przez nich pracę, która oczywiście przyniosła jakiś tam przychód dla nas. Nie wolno więc marnotrawić pojęcia kosztu. Co prawda jest to słowo nadużywane, ale w praktyce powinno ono być używane bardziej rozważnie. W niektórych bowiem rozmowach, szczególnie z osobami wykształconymi w tym kierunku możemy wyjść na osoby niedouczone. Warto zawsze o tym pamiętać i to stosować.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Uciążliwy spadek – sposób na kłopotliwe udziały w nieruchomości Zwykle spotykana jest sytuacja, gdy nieruchomość posiada jednego właściciela. Jest to najprostsze rozwiązanie w kwestii zarządzania majątkiem. Istnieją jednak bardziej kłopotliwe przypadki, jak współwłasność. Najczęściej powstaje ona w przypadku spadku. Często podział nieruchomości jest niemożliwy, dzierżawa lub wynajem rodzą wiele trudności, ponieważ wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli….

    Read more
  • Umowy udziałowe, takie jak np. akcje zwykłe, stanowią roszczenia udziału w zyskach i aktywach przedsiębiorstwa. Akcje są przedmiotem specyficznego rodzaju ryzyka nadużycia, nazywanego problemem szefa i pełnomocnika. Jeśli dyrektorzy są właścicielami jedynie niewielkiej części firmy, którą zarządzają, to szefami tej firmy są akcjonariusze, będący w posiadaniu większości akcji, członkowie zarządu zaś są pełnomocnikami akcjonariuszy. Odrębność…

    Read more