Oszczędności i wypracowane nadwyżki finansowe można złożyć na lokacie bankowej, dzięki czemu pieniądze będą dla klientów zarabiać. Banki prześcigają się w oferowaniu na rynku coraz lepszych, wyżej oprocentowanych depozytów. Poszukując najlepszej dla nas lokaty najczęściej zwracamy uwagę wyłącznie na jej oprocentowanie, zaś pomijamy na przykład kwestię tego, ile będzie nas kosztowało zerwanie lokaty przed terminem jej zapadalności.
Decydując się na zawarcie w banku umowy o lokatę deklarujemy, jak długo będzie ona trwała. Mówimy tutaj o zwyczajnych, tradycyjnych lokatach terminowych. Lokaty można założyć na kilka miesięcy, na rok albo nawet na dwa lata. W tym czasie wiele może się zdarzyć w naszym życiu i możemy nagle potrzebować pieniędzy, jakie ulokowaliśmy na lokacie bankowej. Większość banków za zerwanie lokaty przed terminem zabiera klientowi wypracowane wcześniej odsetki.
Zakładając depozyt bankowy koniecznie sprawdźmy, jak wygląda procedura zerwania lokaty w danym banku. Obowiązują bowiem różne warunki i kary za taką operację. Co ciekawe, w jednym banku mogą obowiązywać całkiem odmienne tabele opłat związanych z zerwaniem różnych depozytów. Na przykład, decydując się na zerwanie lokaty z dzienną kapitalizacją, bank może zadecydować również o odebraniu klientowi całej kwoty odsetek. Zdarza się, że podczas anulowania lokaty standardowej przed terminem, bank wypłaca klientowi 50% wypracowanych zysków do czasu zerwania lokaty. Bywa, że banki nakładają w takich sytuacjach na klientów kary finansowe, ale nie mogą one być wyższe niż wartość odsetek od lokaty. Skutkiem tego, klient zawsze odzyska swój kapitał ulokowany w depozycie bankowym, ale już niekoniecznie odsetki, jeśli anuluje lokatę wcześniej, niż termin wskazany w umowie.
Wartość karnej opłaty za zerwanie lokaty przed terminem może wynosić według tabeli opłat na przykład 50 zł, ale jeśli odsetki od lokaty wynoszą tylko 30 zł, bank naliczy karę w takiej właśnie wysokości. Jest to bowiem maksymalna wartość zysków przy konkretnej lokacie. Istnieją banki, które naliczają prowizję za wypłacenie pieniędzy z depozytu przed czasem, a ich poziom może wynosić nawet kilkaset złotych, nie więcej niż odsetki. Bank może też przyjąć inne rozwiązanie „karne” dla klienta zrywającego lokatę. Może on obniżyć oprocentowanie lokaty do poziomu odsetek jakie są oferowane na standardowym rachunku bankowym.
Mniejsze kary przyjdzie nam ponieść jeśli zerwiemy nie lokatę tradycyjną, ale progresywną. W większości przypadków przy takich depozytach istnieje możliwość anulowania lokaty przy zachowaniu wszystkich wypracowanych dotychczas odsetek. Jest to spowodowane tym, że zerwanie lokaty progresywnej dzieje się z korzyścią dla samego banku. Im dłużej utrzymywany jest taki depozyt, tym wyższe odsetki bank musi naliczać klientowi.