PIT 2012- Słownik podatkowy

Terminologia podatkowa jest trudna i nie każdy potrafi się rozeznać we wszystkich fachowych nazwach, a rozliczenia podatkowe tuż tuż. Kolejna odsłona słownika podatkowego pozwoli Ci zrozumieć tajemniczy świat PITów.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to metoda naliczania podatku, w myśl wysokość podatku jest wprost proporcjonalna do wielkości podstawy opodatkowania. Oznacza to, że wartość procentowa, która określa wielkość podatku jest stała i w Polsce wynosi 19% bez względu od wysokości uzyskanych dochodów. W Polsce podatek liniowy PIT 36L mogą wybrać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Podatek liniowy możemy rozumieć jako brak progresji podatkowej, a więc wzrostu stawki podatkowej wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania oraz jako uproszczenie systemu podatku dochodowego (brak kwoty wolnej od podatku oraz ulg podatkowych).

Słownik podatkowy

System e-Deklaracje

Rządowy projekt, który został uruchomiony w 2008 roku z ramienia Ministerstwa Finansów. Projekt miał wprowadzić elektroniczny system rozliczania podatkowego w Polsce. Początkowo PITy mogli wysłać przez Internet tylko najbogatsi podatnicy, lecz bardzo szybko możliwość elektronicznej wysyłki PIT stała się powszechnie dostępna. Dziś przez Internet można wysłać między innymi takie formularze jak PIT 28, PIT 38, PIT 37, PIT 36 oraz PIT 36L Program, który zainicjowało Ministerstwo Finansów początkowo nie miał wielu zwolenników, lecz z roku na rok liczba podatników, którzy wysyłają PIT przez Internet rośnie. Szacuje się, że w ubiegłym roku nadesłano około 1 milion elektronicznych PITów.

Podatek progresywny

Sposób na obliczanie podatku, w myśl którego stawka opodatkowania (procent od dochodu) rośnie wraz ze wzrostem dochodu podatnika. Oznacza to, że podatnik zarabiający mniej zapłaci mniejszy podatek od tego, który zarabia więcej. W odróżnieniu od podatku liniowego wartość procentowa podatku wzrasta wraz ze wzrostem dochodów.

Progi podatkowe

Progi podatkowe bardzo ściśle związane są z podatkiem progresywnym i są to wartości, które określają przedziały podatkowe.

Powiedzmy, że mamy wartość rocznych dochodów X oraz Y, gdzie X jest wartością mniejszą od Y. W takiej sytuacji, gdy podatnik zarobi w ciągu roku mniej niż X, płaci najmniejszy podatek, lecz jeśli jego dochody zmieszczą się w granicy między X a Y zapłaci wyższy podatek. Jeśli zaś jego dochody przekroczą wartość Y, zapłaci najwyższy z możliwych podatków.

Aktualnie w Polsce mamy dwa przedziały podatkowe z kwotą graniczną w wysokości 85 528 zł i sytuacja wygląda następująco:

Podatek w wysokości 18% dla kwoty z przedziału do 85 528 zł w ciągu roku
Podatek w wysokości 14 839 zł + 32 % nadwyżki ponad 85 528 zł

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Makroekonomia obejmuje przede wszystkim największe agregaty gospodarcze. Inwestorzy do skutecznego podjęcia decyzji o ulokowaniu środków muszą wiedzieć, jakim tempem rozwijają się państwa. PKB wiele mówi o sytuacji społeczeństw, podobnie do stopy bezrobocia, czy bilansu handlowego. Makroekonomiczne zależności dotyczą takich obszarów jak technologia, społeczeństwo i jego przemiany, polityka. Aby skutecznie wydać pieniądze na rynku kapitałowym należy…

    Read more
  • Księgowość budżetowa i pełna księgowość Rzeszów Rozwiązywanie problemów finansowych Chyba nie trzeba nikomu mówić, że przez wiele lat sektor publiczny związany z bardzo różnymi gałęziami gospodarki nie miał się najlepiej. Niezależnie czy dotyczyło to przemysłu, czy też ochrony zdrowia, mięliśmy powody do skarg i zażaleń. W końcu nasze szpitale nadal nie są najlepiej zarządzane i…

    Read more