Posrednicy finansowi

Pośrednicy finansowi mogą znacznie obniżyć koszty transakcyjne ponieważ są już ekspertami w tej dziedzinie, a ich wielkie obroty umożliwiają im osiągnięcie korzyści skali – redukcji kosztów transakcyjnych każdego dolara przeprowadzanych transakcji wraz ze wzrostem wielkości (skali) dokonywanych transakcji. Na przykład, bank wie w jaki sposób znaleźć dobrego prawnika, który sporządzi dokładną umowę; umowa ta będzie podstawą kolejnych transakcji, obniżając w ten sposób koszty ich obsługi prawnej. Zamiast zlecać za 500 dol. przygotowanie umowy dotyczące pożyczki (która wcale nie musi być dobrze napisana) bank zatrudni za 5000 dol. najlepszego prawnika, który przygotuje świetną umowę, i na jej podstawie udzieli 2000 pożyczek po koszcie 2 i pół dolara za jedną. Za 2,50 dol. pośrednikowi finansowemu opłaca się pożyczka 1000 dol. dla Carla. Ponieważ pośrednicy finansowi są w stanie znacznie obniżyć koszty transakcyjne, umożliwiają pośrednie przesyłanie funduszy do ludzi, którzy jak Carl znajdują dla nich produktywne możliwości inwestycyjne. Co więcej, niskie koszty transakcyjne pośredników finansowych pozwalają im zaoferować klientom usługi zapewniające płynność, usługi, które ułatwiają przeprowadzenie transakcji. Na przykład banki oferują swoim depozytariuszom zakładanie kont czekowych, co upraszcza regulowanie rachunków. Poza tym posiadacze rachunków czekowych i oszczędnościowych otrzymują odsetki od zgromadzonych na nich środków, które i tak w każdej chwili mogą zamienić na wybrane dobra lub usługi.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Jak założyć firmę?

    Jak założyć firmę? Firmę można założyć na wiele sposobów. Można to zrobić w sposób zwykły – tradycyjny – czyli latanie z okienka do okienka i załatwianie wszystkich spraw w sposób jakby nie na to patrzeć dosyć mozolny. Albo też nowocześnie – za pomocą kilku kliknięć myszy – przez internet. To dosyć łatwa praktyka i co…

    Read more
  • Towarzyszyć swoim sportowcom

    Na świecie co roku odbywa się wiele imprez o charakterze sportowym. Obywatele danego kraju w niewielkiej ilości jadą na miejsce imprezy, aby kibicować swoim sportowcom. A co z resztą? Okazuje się, że reszta też chętnie kibicowałaby sportowcom, ale nie mają takiej możliwości. I tu właśnie pojawiają się media, które biorą na swoje barki transmisję wydarzeń….

    Read more