Toksyczne kredyty we frankach szwajcarskich

Jeszcze do niedawna sztandarowy produkt wielu banków, kredyty walutowe, dziś staje się dla nich coraz większym problemem. Z jednej strony pojawiają się informacje na temat przygotowywanych projektów ustaw, mających na celu przewalutowanie tych kredytów na złotówki. Z drugiej strony, rosnący kurs, choć delikatnie równoważony przez ujemne stawki LIBOR, przekłada się na coraz wyższą ratę. Z tego powodu rośnie liczba kredytobiorców, mających zaległości ze spłatą swoich zobowiązań.

Największy jednak problem wiąże się ze zwiększonym saldem zadłużenia. Kredyt w banku ewidencjonowany jest w walucie, czy we frankach szwajcarskich. Od aktualnego kursu zależy jego wartość wyrażona w złotówkach. Załóżmy, że bank udzielił kredytu w wysokości 100 000zł, według kursu 2 zł za 1 CHF. Oznacza to, że zobowiązanie kredytobiorcy w momencie jego zaciągania, wyniosło 50 000 CHF. Dziś, gdy kurs franka sięga 4,4zł, dług wynosi dobrze ponad 200 000zł.

Ta różnica stanowi największy problem. Gdyby kredyt bankowy finansował zakup mieszkania w 100%, takie mieszkanie jeszcze przez długo czas jest całkowicie niesprzedawalne.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Aukcje Allegro

    Aukcje Allegro Przyznać trzeba, że Allegro jest największym serwisem obsługującym aukcje internetowe. Na allegro zarejestrowanych jest obecnie ponad połowa polskich internautów. Wynik ten Allegro zawdzięcza współpracy z dużymi portalami oraz reklamom telewizyjnym. Kampania telewizyjna Alegro była jedną z pierwszych przeprowadzonych na tak dużą skalę ze wszystkich polskich portali. Obecnie nie ma chyba internauty, który nie…

    Read more
  • Fordanserki

    Taniec to jeden z najważniejszych elementów każdej udanej imprezy. Niestety nie wszyscy chcą i umieją tańczyć. Powodem może być nieśmiałość lub po prostu… Brak partnerki. Na szczęście można temu zaradzić. Jak? Z pomocą przychodzą Fordanserki. Wynajmując fordanserki możesz w łatwy sposób sprawić, że organizowana przez Ciebie impreza będzie udana. Szczególne znaczenie ma to w sytuacjach…

    Read more