Toksyczne kredyty we frankach szwajcarskich

Jeszcze do niedawna sztandarowy produkt wielu banków, kredyty walutowe, dziś staje się dla nich coraz większym problemem. Z jednej strony pojawiają się informacje na temat przygotowywanych projektów ustaw, mających na celu przewalutowanie tych kredytów na złotówki. Z drugiej strony, rosnący kurs, choć delikatnie równoważony przez ujemne stawki LIBOR, przekłada się na coraz wyższą ratę. Z tego powodu rośnie liczba kredytobiorców, mających zaległości ze spłatą swoich zobowiązań.

Największy jednak problem wiąże się ze zwiększonym saldem zadłużenia. Kredyt w banku ewidencjonowany jest w walucie, czy we frankach szwajcarskich. Od aktualnego kursu zależy jego wartość wyrażona w złotówkach. Załóżmy, że bank udzielił kredytu w wysokości 100 000zł, według kursu 2 zł za 1 CHF. Oznacza to, że zobowiązanie kredytobiorcy w momencie jego zaciągania, wyniosło 50 000 CHF. Dziś, gdy kurs franka sięga 4,4zł, dług wynosi dobrze ponad 200 000zł.

Ta różnica stanowi największy problem. Gdyby kredyt bankowy finansował zakup mieszkania w 100%, takie mieszkanie jeszcze przez długo czas jest całkowicie niesprzedawalne.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Program do kantoru

    Kiedy prowadzimy kantor wymiany walut i to zarówno stacjonarny jak i coraz częściej spotykany internetowy to zazwyczaj zatrudniamy w nim pracowników, którzy dokonują odpowiednich transakcji walutowych. Zarządzanie kantorem nie ogranicza się więc tylko do kwestii związanych z zakupem lub sprzedażą walut, ale również do sprawnego kierowania pracą personelu i załatwianie wszystkich spraw księgowych. Każdemu właścicielowi…

    Read more
  • Kulisy branży budowlanej Każdy, kto kiedykolwiek pracował na budowie, doświadczył wielu trudności związanych z tą branżą. Dźwigi, buldożery, przenośniki, wszelkiej maści narzędzia, to wszystko wymaga stałego nadzoru organizatora budowy oraz zorganizowanego zespołu podwykonawców. Przenoszenie konstrukcji, tworzenie zbrojeń, szacowanie kosztów, logistyka, zarządzanie czasem, by uzyskać jak najlepsze rezultaty, w jak najkrótszym czasie. To tylko wierzchołek góry…

    Read more